Jedná se o místní část obce Modrava, která se nachází na jižních svazích hory Sokol v údolí Filipohuťského potoka v nadmořské výšce 1093 m. Je tak nejvýše položeným sídlem v České republice. Z osady se otevírá výhled na hraniční panorama, kterému vévodí bavorské vrcholy hory Roklan.
Za založení Filipovy Huti jako osady se pokládá vznik sklářské huti na duté sklo, kterou založili v roce 1785 Franz Denk a Franz Weber z Horních Hrádků (Schlösselwald). Místem probíhala historická Zlatá cesta z Kašperských Hor do Pasova, podél které byla v době jejího vzniku vystavěna obslužná stavení této obchodní cesty. Takové stavení dalo název i navazující osadě Korýtko – napájecí místo soumarů. Jméno dostala po tehdejším majiteli panství hraběti Filipu Kinském. Sklárna zanikla v roce 1820 a další prosperita obce byla plně spojena s dřevařstvím. Do konce II. světové války byla Filipova Huť správním úřadem, pod který spadaly osady Preisleiten, Modrava (Mader) a Březník (Pürstling). Po druhé světové válce byli odtud stejně jako z ostatních pohraničních obcí vysídleni Němci, opuštěné domy byly zlikvidovány a správní obcí se stala Modrava.
Z dochovaných staveb byla v roce 1958 prohlášena venkovská usedlost – horská chalupa č. e. 12 jako nemovitá kulturní památka, která má pozoruhodný a v Česku již málokde dochovaný zvýšený nájezd do stodoly. Chalupa nese po bývalých majitelích, rodiny Lohrových, název Lorka.