Podle mluvčího komise Karla Edelberta tak byly definitivně ukončeny úvahy o dostavbě dalších bloků elektrárny Dukovany a Temelín. Vyšlo se vstříc rakouské straně, která trvale protestuje proti rozšiřování stávajících elektráren u rakouských hranic.
Poloha v Luzenském údolí je vhodná z mnoha důvodů. Pramenitá voda Luzenského potoka může být použita pro chlazení reaktorů bez dalších úprav. Navíc, les v okolí elektrárny je ve stavu, jako by na úbočí Malé Mokrůvky několik let fungovala nikoliv ekologická atomová, ale neodsířená elektrárna tepelná.
Rozhodnutí komise zajisté potěší i ekology, neb díky ochrannému bezpečnostnímu pásmu v okolí elektrárny zůstane cesta na Modrý Sloup i Roklanskou chatu definitivně uzavřena. Dlouhodobé výzkumy v rámci řízení EIA dostatečně prokázaly, že zvuk vznikající při rozbíjení atomů v reaktoru tetřeva neruší.
Ani obce nepřijdou zkrátka. Stejně jako v případě Temelína je možné očekávat další navýšení turistického ruchu v oblasti a rozvoj tzv. atomové turistiky. Do roku 2035 by počet trvalých obyvatel obcí Modrava a Kvilda měl přesáhnout 20 tisíc. V místě bývalé roty na Kvildě začne již příští rok výstavba moderního Gymnázia Wilhelma Röntgena. Odborným garantem výuky je stanovena Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT Praha.
Stavba elektrárny započne na jaře 2018, první blok by měl dodávat energii do rozvodné sítě od roku 2030.
Text a foto: Jan Ejprel, 1. 4. 2017