Sušice – Dlouhá Ves –Annín – Radešov – Kašperské Hory – Kašperk- Řetenice – Nicov – Popelná -Obří Hrad - Nicov -Šebestov – Javorník – Strašín- Nezdice – Albrechtice – Sušice ( cca 70 km )
Délka: cca 70 km
Typ: autovýlet, možno ale i na kole
Annín – oblíbené letovisko na pravém břehu řeky Otavy pod vrchem Mouřenec. Historie obce je spjata se sklářskou hutí, která tady byla založena v roce 1796. Sklárna jako první u nás začala v roce 1934 užívat k tavení skla elektrický proud. V současné době je možné si výrobky této brusírny olovnatého křišťálu prohlédnout ve firemní prodejně v areálu sklárny a návštěvníci mohou absolvovat i prohlídku jednotlivých pracovišť brusírny. V Anníně se nachází jeden z nejstarších a svou rozlohou největších autokempinků v České republice. Na vrchu Mouřenec nad údolím řeky Otavy u Annína se můžeme podívat k pozdně románskému kostelu sv. Mořice , jednomu z nejstarších na Šumavě. V kostele jsou vzácné nástěnné malby ze 14. století a na severní straně hřbitova se dochovala barokní kostnice z 18. století.
Radešov – oblíbené místo vodáků s vodáckým tábořištěm, východisko mnoha značených turistických cest po Šumavě.
Kašperské Hory - známé letní a zimní turistické středisko, jehož dějiny jsou spjaté s hlubinnou těžbou zlata. Karel IV. tady v 2. polovině 14. století založil obchodní cestu – Zlatou stezku a nechal vystavět hrad Kašperk. Ve městě je množství zajímavých historických památek jako např. kostel sv. Mikuláše z období před rokem 1330, renesanční budova radnice s třemi barokními štíty, arciděkanský kostel sv. Markéty z poloviny 14. století, poutní kostel Panny Marie Sněžné z let 1850 – 1867 a 3 km severně od města se vypíná nejvýše položený královský hrad v Čechách, Kašperk. K návštěvě láká i Muzeum Šumavy s Galerií Šumavy a Muzeum historických motocyklů, hraček a pivovarnictví.
Nicov – zajímavý místní kostel sv. Martina je nejvýše položenou románskou kostelní stavbou v Čechách. Z Nicova vede modrá turistická značka na Královský kámen.
Královský kámen 1058 m.n.m.zakončuje velká skála, nabízející krásný rozhled k Boubínu a Třístoličníku..Pod vrcholem byla do skály vytesána malá kaplička. Při jízdě autem po silnici mezi Nicovem a Řetenicemi výhledy na malebnou krajinu nad údolím Zlatého potoka a Losenice .
Popelná – východisko pro návštěvu keltského hradiště Obří hrad na Popelné hoře. Některé z nálezů pocházející z Popelné hory si můžeme prohlédnout v minimuzeu v horském hotelu Popelná.
Obří Hrad – keltské hradiště s tzv. kamennými moři v romantickém prostředí nad údolím říčky Losenice. Díky své nadmořské výšce 980 – 1010 metrů patří k nejvýše položeným v Čechách. Hradiště o rozměrech 320 x 80 metrů vymezují dobře dochované kamenné valy. Tato pravěká památka je zpřístupněna po naučné stezce s s třemi panely s texty o keltské civilizaci na Šumavě a o samotném hradišti Obří hrad od parkoviště v Popelné.
Javorník ( 1065 m.n.m.) –známé šumavské turistické středisko s oblíbenou rozhlednou . Stavební práce začaly 21. června 1938 a již 28. srpna 1938 byla rozhledna podle návrhu sušického stavitele Karla Houry slavnostně zpřístupněna veřejnosti. Po odtržení Sudet probíhala těsně za rozhlednou hranice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, takže Javorník se mohl pyšnit titulem „ nejvyšší hora Čech“. Za okupace rozhledna sloužila jako protiletadlová pozorovatelna. Koncem 70.let 20.století začaly rozhlednu přerůstat okolní stromy a rozhledna se stala nefunkční. Díky finančním prostředkům Nadačního fondu Karla Klostermanna došlo k nástavbě a rekonstrukci rozhledny. Rozhledna byla znovuotevřena v létě roku 2003. Z vyhlídkové plošiny jsou nádherné výhledy na panorama Šumavy ( Pancíř, dvouvrcholový Ostrý, Velký Javor a Roklan, jižním směrem výhled na Stašsko, Churáňov, severovýchodně Libín nad Prachaticemi a část Českobudějovické pánve, do vnitrozemí pohled na Písek, Rabí, Temelín či Brdy). K rozhledně nás dovede modrá a žlutá turistická značka z obce Javorník, vzdálenost od parkoviště je zhruba 1,5 km. Javornická kaplička pochází z roku 1939,na stráni lyžařské vleky a sjezdovka.