NEJSTARŠÍ HISTORICKÉ PRAMENY | OBECNÍ ÚŘAD VELKÝ BOR

NEJSTARŠÍ HISTORICKÉ PRAMENY

Obecní úřad

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
EPUSA - Elektronický portál územních samospráv
Elektronický portál územních samospráv
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu

Nejstarší historické prameny

Velký Bor u Horažďovic vznikl ve 12. nebo 13. století. Údaje o založení zatím nejsou přesně známy. Byl to královský hrad, v podhradí bylo městečko s kostelem a duchovní správou na faře č.1 podřízenou prácheňskému děkanátu.

Poprvé je v historických pramenech zmiňován Velký Bor, když jej král Václav II. daroval r.1283 Dětřichu Špacmanovi (1). Později jej král Václav II. vyměnil r.1304 s Půtou z Potštejna (u Vamberka), domažlickým purkrabím, za polovinu hradu Litic (u Žamberka). Poslední bezdětní dědicové odevzdali hrad a město Bor s Drahoňovicemi (v Turnovském okrese), Dobroticemi a 11 vesnicemi za Sušicí r.1336 klášteru Zderazskému (2).

Zderazský klášter patřil křižovníkům, proto se říkalo Bor Křižovnický na rozdíl od Boru Panského neboli Malého. Křižovníci spravovali panství prostřednictvím purkrabího.

(1) Dětřich Spacman – Spatzmann, Špaček z Kostelce, královský podkomoří v 1. 1271 – 1280

(2) Zderazský klášter řádu křížovníků Božího hrobu – byl součástí osady Zderaz, která se rozkládala mezi dnešním Karlovým náměstím a Vltavou, založen bratry Kojatou a Všeborem v r. 1190 za Vratislava I.., později součást Nového Města pražského.
Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Velký Bor | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ