Proti pyramidě na Šumavě protestují ekologové

(pokračování)
Račov -
Kauza výstavby speciální pyramidy na Šumavě bude zřejmě román na pokračování. Ani jednání z očí do očí, které se konalo před pár dny přímo v místě plánované výstavby, totiž nepřesvědčilo místní obyvatele a ekologické aktivisty, že něco takového je vhodné stavět právě na Šumavě. Proti autorovi projektu Anatoliji Jagiňajevovi, izraelskému podnikateli ruského původu, se všichni postavili jako jeden muž.
Jagiňajev chce postavit na kraji lesa nedaleko Račova na Zdíkovsku experimentální pyramidu bez jediného šroubu či hřebíku ze dřeva a částečně ze skla. Pyramida by zabrala plochu více než sto metrů čtverečních a tyčila by se do výšky zhruba sedmnácti metrů. Izraelský podnikatel v ní chce především experimentovat s pyramidálními vlivy na klíčení rostlin.
Místní lidé a některé ekologické organizace však dali během jednání o územním rozhodnutí jasně najevo, že stavbu takového typu pár metrů od lesa nechtějí. "Stavba převyšuje okolní stromy a vůbec nerespektuje biokoridor blízkého Košínského potoka," upozorňuje Irena Melčová z organizace Děti Země. Podnikatel Jagiňajev však tvrdí, že danou lokalitu vybíral několik měsíců a nezvolil ji zbůhdarma. Po kontaktu s mongolskými lámy a několikaletém působení v Tibetu se chce pokusit zužitkovat tamní zkušenosti, pro Evropany zatím poněkud nepochopitelné, a pokusit se dokázat vliv pyramid na klíčení rostlin či růst domácích zvířat.
"Veškerý experiment bude ekologicky čistý. A když se to nepodaří, já osobně pyramidu rozeberu a odvezu," prohlásil podnikatel.
Psychotronik Emanuel Strnad, zastupující Spolek na ochranu šumavské přírody, je však přesvědčen, že pyramidy mají stejný efekt, ať stojí kdekoliv, a rozhodně nemusí být vysoké téměř dvacet metrů. "Mohl to postavit kdekoliv ve vsi, a ne tady v lese," prohlásil přímo na místě Strnad.
Právě Emanuel Strnad patří mezi ty, kteří se obávají, že by mohla být pyramida zneužita ke komerčním účelům, nikoliv vědeckému výzkumu. "Je to jenom šaškárna. Na Slovensku stojí něco podobného a lidé si tam za dvě stě korun na půl hodiny chodí dobíjet pozitivní energii," řekl. Takovému nařčení se však lidé kolem izraelského podnikatele brání. "Pan Jagiňajev svému experimentu opravdu věří a je přesvědčen, že do pyramidy může vstoupit opravdu jen, v uvozovkách řečeno, čistý člověk. Pak mu pyramida něco dá. Pokud tam přijde někdo s tím cílem, že chce jenom brát, tak se ničeho nedočká," řekl mluvčí firmy Anatolije Jagiňajeva František Malý. Ekologové i sousedi však na tyto argumenty neslyší a se stavbou nesouhlasí. "Naruší se stávající krajinný ráz," namítají většinou. "To samozřejmě naruší každá stavba, ale tahle bude umístěna až za lesem, takže nejsme proti," zmínil Martin Mareš z referátu životního prostředí Okresního úřadu v Prachaticích. Rozhodnutí teď tedy leží na Jaromíru Hejlkovi z vimperského stavebního úřadu. "Zatím nevím. Vezmu si krátký čas na konzultaci a pak rozhodnu," řekl Hejlek. Ať už rozhodne, jak se rozhodne, obě strany potvrdily, že v případě pro ně nepříznivého výsledku se odvolají.

Pro ŠumavaNet.CZ Tomáš Nováček
Autor je redaktorem MF Dnes

 

Turistické informace o Šumavě, přehledy zajímavých míst,
aktuální kulturní a sportovní tipy,
naleznete na Informačním serveru ŠumavaNet.CZ