Rozsáhlé části pohoří Šumavy byly v roce 1991 vyhlášeny za národní park. Mezi třemi národními parky České republiky je Národní park Šumava svými 69.030 ha parkem o největší rozloze.
Společně se 13.100 ha plochy sousedního německého Národního parku Bavorský les zaujímá přesto jen zhruba třetinu plochy nejrozsáhlejšího středoevropského lesního komplexu Šumavy a Bavorského lesa. V roce 1963 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Šumava o rozloze 163 000 ha.
Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor ležící v nadmořské výšce 1456 metrů v Bavorsku jihozápadně od městečka Bavorská Ruda. Se svými 1378 m n.m. je nejvyšším vrchem na českém území Plechý. Nachází se na česko-rakouské hranici jihozápadně od Nové Pece.
Pohoří Šumava dosahuje délky 110 kilometrů, šířky až 20 kilometrů a 35 km i se Šumavským podhůřím. Plošná výměra Šumavy činí 1671 km čtverečních a patří mezi naše plošně nejrozsáhlejší pohoří.
Region Šumava lze územně rozdělit do několika základních turistických regionů:
V regionu Šumava se nacházejí přírodní fenomény, které jsou svojí četností kombinací na daném území zcela unikátní.
Kromě významných staveb jako je hrad Kašperk, šumavských kostelů, kostelíků a kaplí a dalších stavebních památek sjednocuje region i nehmotné kulturní dědictví.