Tak to se tedy vůbec nepovedlo! Mám tím na mysli rozhodnutí řídící komise krajských fotbalových soutěží ve věci ponechání možnosti sehrání utkání uplynulého víkendového kola na vůli klubů. Po té kdy úvodní jarní bylo správně odloženo, očekávalo se obdobné rozhodnutí i na druhé jarní kolo a každé jiné rozhodnutí muselo skončit fiaskem ! Přitom kdo rozhodoval nemusel být žádný genius ani jasnovidec, postačilo jen sledovat předpověď počasí ! Součastné informace vycházející z meteorologického ústavu jsou více než věrohodné a neměly by se o ně opírat jen pracovníci v zemědělství a účastníci silničního provozu, ale také fotbaloví funkcionáři. Předpověď na závěr minulého týdne zcela vylučovala možnost zlepšení hracích ploch do takového stavu, aby odpovídaly znění pravidel fotbalu, neboli aby byl zajištěn regulérní průběh a nebylo ohroženo zdraví hráčů. Přesto rozhodnutí STK PKFS plošně neodkládat celé kolo, a dávalo zelenou aby se hrálo ! O výsledku takovéhoto rozhodnutí se můžeme přesvědčit ze tří čísel. Z celkového počtu 95 utkání krajských soutěží bylo odehráno 26 a z toho jen deset bylo utkání mužů !
V návaznosti na tato fakta se nabízí otázka. Komu výše uvedené rozhodnutí STK prospělo? Určitě ne členům komise které čeká následná rozhodnutí o schválení náhradních termínů. Určitě ne také klubům které musí urychleně jednat se soupeři při dohodách o náhradních termínech sehrání odložených zápasů a vůbec ne fotbalovým příznivcům kteří do poslední chvíle neví, zda zápas který hodlají navštívit se bude hrát!
A komplikacím nemusí být jen tak konec. Zdá se již nyní příliš neuvážlivé rozhodnutí řídící STK když nařídilo sehrání odložení úvodního jarního kola KP a 1.A třídy již 12.dubna. Budou do tohoto termínu skutečně v tak dobrém stavu hrací plochy aby to bylo možno realizovat? Proto se může stát, že se ani v náhradních termínech zápasy neodehrají. Proč se bráníme rozhodnout o odložení kompletní kola na druhou polovinu května a začátek června, tak to opravdu nechápu. Kam spěchat, když moc dobře víme, že v tomto období se mohou zápasy daleko snadněji odehrát i ve všední den se začátkem v 18.00 hodin, popřípadě nařízení kola na pátek . Tento den je pro kluby výhodnější tím, že se jim ze zaměstnání i škol vrací i hráči se kterými by za utkání nařízené uprostřed týdne nemohly jinak počítat. O tom, že by hráči nebyli schopni hrát dva zápasy během 48 nebo 72 hodin vůbec nepochybuji, když moc dobře víme, že někteří daleko mladší hráči týmů KP dorostu i žáků absolvují v průběhu čtyř hodin stejný počet zápasů!
Domnívám se, že je třeba posunout některé konzervativní myšlenky , přijímat operativní a konstruktivní rozhodnutí ve prospěch účastníků soutěží, diváků ale hlavně by na tom měl vydělat fotbal jako celek. Možná že určitým klíčem k řešení by mohla být regulace počtu družstev . Vždyť historie již mnohokrát potvrdila , že optimálním počtem družstev v soutěži ne dvanáct. Nabízí se řešení nahradit příliš početnou skupinu 1.A třídy s rozdělení na dvě skupiny a tím regulovat počet družstev v 1.B třídě. Možnost řešení kterým se v budoucnu nebudeme moci vyhnout se nabízí ještě celá řada. Výsledkem by mohlo být zahajovat soutěže začátkem dubna a tím odlehčit i často urychlené zahájení soutěží řízených okresními fotbalovými svazy. K tomu je třeba navést dialog všech a zástupci okresních fotbalových svazů by u nich neměli chybět. Zatím je praxe poněkud odlišná ….